Loading...

Wybór wydarzenia

Lokalizacja: Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego - KRÓLIKARNIA Zmień
  • Oprowadzania w Magazynach Studyjnych Rzeźby X. Dunikowskiego

    Wizyta z przewodnikiem w magazynach rzeźb Xawerego Dunikowskiego, to okazja do obejrzenia prac rzeźbiarskich tego wielkiego mistrza dłuta. Obiekty pochodzą ze wszystkich okresów jego twórczości: od dzieł z czasów Młodej Polski po szkice i modele ostatnich pomników. To wyjątkowa okazja, aby z bliska obejrzeć tak wspaniałe dzieła, jak cykl „Kobiety brzemienne”, Tchnienie”, cykl „Głowy wawelskie”, a także modele pomników i wiele portretów rzeźbiarskich.

  • PERFORMANCE RZEŹBIARY

    Z okazji 160. rocznicy urodzin Camille Claudel zapraszamy do Muzeum Rzeźby im. X. Dunikowskiego w Królikarni, na specjalne pokazy performensu “Rzeźbiary”.

    “Rzeźbiary” to performatywne archiwum kobiecej więzi i indywidualności. Dwie choreografki, podążając śladami pionierek XIX wiecznej rzeźby i łączącego je siostrzeństwa, wznoszą na podium własne ciała jako przedmiot wzajemnej kreacji. Przywołują publicznie twórczość m.in. Camille Claudel, Hélène Bertaux, Toli Certowicz, Antoniny Rożniatowskiej, Marii Gerson-Dąbrowskiej, Jadwigi Łubieńskiej. Silnych, dążących do zawodowej autonomii emancypantek, które swoją pracą utorowały drogę kolejnym pokoleniom kobiet w sztuce.

    „Rzeźbiary” to zaproszenie do doświadczania rzeźby przez pryzmat choreografii. Ten oparty na dialogu i wspólnym rytmie duet, to ciągła próba sformułowania społecznego statusu kobiecej relacji. Tworzony na żywo ponadindywidualny cielesny posąg miesza w sobie poczucie sprawczości i (nie)zależności, gimnastykę i erotykę.

    Performance powstał na zaproszenie Muzeum Narodowego w Warszawie jako wydarzenie towarzyszące wystawie „Bez gorsetu. Camille Claudel i polskie rzeźbiarki XIX wieku”, kuratorowanej przez Ewę Ziembińską i Alicję Gzowską.